ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО РОБОЧЕ ОБЛАДНАННЯ ТРАКТОРА
План
1. Призначення робочого обладнання трактора.
2. Переваги начіпних машин.
3. Начіпний механізм трактора.
4. Схеми приєднання до трактора начіпних машин.
- Робоче обладнання призначене для приєднання до трактора сільськогосподарських машин і знарядь, привода' активних робочих органів мобільних і стаціонарних машин, а також керування ними з кабіни тракториста. Робоче обладнання включає начіпну гідравлічну систему, начіпний пристрій і вал відбору потужності.
- У начіпних машинно-тракторних агрегатів (МТА) порівняно з причіпними є ряд особливостей:
- спрощена конструкція сільськогосподарських машин і знарядь, а отже, менша їх маса;
- значне підвищення продуктивності МТА за рахунок кращої маневреності;
- зменшений тяговий опір знарядь, що дає .змогу збільшити ширину захвату агрегату і швидкість руху, а .також зменшити витрати палива на одиницю виконаної роботи.
Начіпна гідравлічна система складається з начіпного механізму і гідравлічної системи.
Рис. 14.2. Механізм начіпного пристрою:
1 — вал піднімання важелів; 2, 13 — правий і лівий важелі; З — верхня тяга; 4 — шарнір верхньої тяги; 5,11— правий і лівий розкоси; 6,9 — права і ліва нижні тяги; 7, 10 — шарніри нижніх тяг; 8 — натяжний пристрій; 12 — нижня вісь; 14 — силовий циліндр. А,
- НАЧІПНИИ МЕХАНІЗМ
Начіпний механізм призначений для приєднання до трактора начіпних, напівначіпних і гідрофікованих машин і знарядь, для піднімання, опускання та утримування їх у відповідному положенні при виконанні будь-яких робіт.
Залежно від виду роботи, що виконується, конструктивних особливостей машини, умов експлуатації агрегату застосовують різні варіанти розміщення начіпних знарядь на тракторі (рис. 14.1):
- заднє (знаряддя розміщене за ведучою віссю трактора);
- переднє (між осями трактора);
- фронтальне (перед трактором);
- бокове (збоку трактора);
- ешелоноване (знаряддя навішене секційно в різних місцях).
Пристрої для навішування можуть мати різну конструкцію залежно від розташування машини відносно трактора та його потужності. Спереду або збоку трактора на піврамі передбачені місця кріплення з отворами під болти (МТЗ-80, Т-40, Т-25А) або кронштейни (ДТ-75, Т-150). Для навішування машин між передньою і задньою осями (Т-16М, СШ-2540) є спеціальні планки-лонжерони, приварені до поздовжніх труб рами, і отвори під болти на передньому брусі.
- За способом приєднання тяг до трактора начіпні механізми можна настроювати на дво, три- або чотири точкову схеми.
Двоточкову схему застосовують для роботи з плугами, при цьому передні кінці двох нижніх тяг стискуються в точці А на осі 12 (рис. 14.2), а друга точка — це точка приєднання центральної тяги 3. Нижні тяги з рамою знаряддя утворюють трикутник.
Триточкову схему використовують під час роботи тракторів з сівалками, культиваторами та іншими широкозахватними машинами. Це усуває можливість зміщення машин у горизонтальній площині і забезпечує прямолінійність руху МТА. При триточковій схемі передні кінці нижніх тяг 6 і 9 необхідно пересунути на осі 12 в точки А і В, при цьому тяги з рамою знаряддя утворюють трапецію. Чотириточкову схему використовують при роботі трактора з навантажувачем, бульдозером та іншими землерийними машинами. При цьому начіпний механізм має дві центральні тяги, які забезпечують стійкість начіпного знаряддя.
А', В — точки кріплення нижніх тяг
|