Тема: Алюміній і його сплави.
План
1. Поняття про алюміній та його властивості.
2. Алюмінієві сплави.
- Алюміній — найпоширеніший метал у земній корі. Алюмінієвими рудами є боксити, нефеліни, апатити, алуніти. Алюміній міститься у них у вигляді глинозему А1203.
Виробництво алюмінію складається з двох процесів: виділення глинозему з руди і його електроліз.
Алюміній — метал сріблясто-білого кольору густиною 2,7 г/ м" температурою плавлення 660 °С, має добру тепло- і електропровідність, високу корозійну стійкість, велику пластичність. Для легування алюмінію застосовують Сu, Sі, Мg, Ni та інші елементи. Залізо більшості алюмінієвих сплавів є шкідливою домішкою. Алюміній використовують для виготовлення електричних проводів, фольги, посуду, для захисту інших металів від корозії для отримання сплавів з більш високими механічними властивостями.
- Сплави алюмінію, які тверднуть з утворенням твердого розчину, належать до деформівних, а сплави з евтектикою – до ливарних.
Силумін — ливарний сплав алюмінію з 8—14 % кремнію. Використовують (залежно від умовного номера сплаву) для виготовлення корпусів приладів, центрифуг, картерів, блоків циліндрів двигунів, водяних насосів тощо. їх позначають буквами АЛ і цифрою.
Дуралюміни — деформівний сплав алюмінію з 2—5 % Мg, 1 % Мn. Позначають дуралюміни літерою Д і умовними номерами, наприклад Д1, Д16. їх можна зміцнювати термообробкою.
|