Підготовки полів до зрошування
План
- Операції підготовки полів до поливу.
- Машини для виконання планування поля.
- Машини для влаштування регулювальної мережі.
- Підготовка полів до поливу полягає у плануванні поверхні поля та влаштування регулювальної мережі (вивідних і поливних борозен, тимчасових зрошувачів, валиків тощо).
Для виконання цих робіт застосовують планувальники та машини для влаштування і зарівнювання тимчасових зрошувальних мереж.
Нерівний мікрорельєф на зрошуваних землях призводить до того, що у западинах рослини вимокають, а на підвищеннях не одержують необхідної кількості вологи, внаслідок чого знижується врожай у 2-2,5 раза.
Планувальні роботи на меліорованих землях поділяють на капітальні (будівельні) і експлуатаційні. Будівельне планування, у процесі якого усувають ями, горби, яри та ін., є грубим плануванням. Його виконують здебільшого скреперами і бульдозерами. Скрепери застосовують причіпні, напівпричіпні і самохідні з місткістю ківша 3-15 м3. Причіпні скрепери - ДЗ-77С, ДЗ-20А, ДЗ-33 та ін. Самохідний скрепер ДЗ-13 має місткість ківша 15 м3.
Експлуатаційне - після грубих планувальних робіт, а також періодично для вирівнювання мікрорельєфу поля після обробки при поливі. Експлуатаційне планування виконують планувальниками. За типом робочого органа їх поділяють на ковшеві і полицеві. Планувальники бувають із механічним, гідравлічним і автоматичним керуванням.
- Довгобазовий ковшовий планувальник із шарнірною рамою (рис. 14.3,а) призначений для горизонтального планування рисових полів при поливі затопленням, а також для планування полів під похилу площину при поливі по смугах та борознах.
Основними складальними одиницями планувальника є бездонний ківш 9, розпушувач 10, базова рама 4, ходова частина 8 і гідроциліндри 2, 5 та 6. Ківш 9 складається з полиці зі змінним ножем і двома боковинами. Він шарнірно приєднаний до базової рами 4. Розпушувач 10 - це балка з розпушувальними зубами, обладнаними запобіжними пальцями, які зрізуються при перебільшенні допустимого навантаження. Передній кінець базової рами 4 за допомогою гідроциліндрів 2 та тяги 3 з'єднаний з передком 1, а задній кінець - з Н-подібним стояком 7 ходової частини 8. Ходова частина складається з переднього колісного ходу з двома пневматичними колесами і заднього колісного ходу з чотирма пневматичними колесами.
При переведенні планувальника в транспортне положення (рис. 14.3, б) гідроциліндрами 2 та 6 рама піднімається, задні колеса зближуються з передніми, зменшуючи базу з 12 до 8 м, що створює кращу маневреність і полегшує транспортування. Під час роботи зуби розпушувача 10 розпушують ґрунт на підвищеннях, ківш 9 заповнюється ґрунтом і на рівних ділянках волочить його, а у виїмках відсипає, заповнюючи їх. Завдяки довгій базі планувальника ківш не копіює, а планує поверхню поля, усуваючи нерівності висотою 20-30 см, довжина яких менше подвоєної його бази.
За таким принципом працюють довгобазові планувальники: автоматичний причіпний ПА-ЗА та причіпні Д-719, П-4, П-2,8А та ін.
- Машини і знаряддя для влаштування регулювальної мережі. її влаштовують у вигляді різних борозен та валиків. Нарізують їх борозно- і валико-утворювачами. Враховуючи те, що регулювальна мережа тимчасова, існують не тільки машини й знаряддя для її нарізування, а й для зарівнювання.
Найбільш доцільно мати універсальні машини, якими можна нарізувати і зарівнювати регулювальну мережу. До таких машин належить каналокопач-зарівнювач універсальний начіпний КЗУ-0,3. Він складається з універсальної рами, на яку встановлюють змінні робочі органи каналокопача і зарівнювача каналів, валикоутворювача та розрівнювача валиків, чизеля-культиватора і планувальника-вирівнювача.
Для нарізування тимчасових зрошувачів на рамі 2 (рис. 14.4, а) розміщують корпус каналокопача, який складається зі стояка 8, лемеша 7, правої та лівої полиць 3 з ножами 4 і п'яти 6. Леміш та ножі полиць нарізують канал трапецієподібного перерізу, полиці переміщують ґрунт по обидва боки, а п'ята 6 ущільнює дно зрошувача. Змінні леміш та ножі (широкі і вузькі) нарізують зрошувачі шириною по дну ЗО та 50 см і відповідно на глибині 25 та ЗО см.
При зарівнюванні каналів (рис. 14.4, б) використовують полиці 9, які прикріплюють розхилом уперед до подовжувачів рами у передній частині і до балки 13 у задній. За ними встановлюють розрівнювальну дошку та коток 12. Опорні колеса 1 кріплять з нахилом стояків назад. Під час роботи ножі корпуса зрізують дамби, а полиці переміщують ґрунт у канал, дошка розрівнює насипаний у канал ґрунт, а коток ущільнює його.
При утворенні валиків (рис. 14.4, в) положення полиць 9 залишається таким, як і при зарівнюванні каналів, але на їх кінцях закріплюють подовжувачі 14. Зрізаний у процесі роботи ґрунт переміщується полицями до середини, утворюючи валик висотою до 40 см, шириною на рівні поля 90 см та зверху 10 см.
Для зарівнювання валиків (рис. 14.4,г) ліві і праві полиці з подовжувачами міняють місцями, встановлюючи їх так, щоб передні зрізи полиць з'єднувались, а кромки ножів розміщувались під кутом 60° один до одного.
Машину переобладнують в чизель-культиватор і планувальник.
Чизель-культиватор комплектують розпушувальними лапами, а планувальник - ножами з кутникової сталі. Заглиблення робочих органів у всіх модифікаціях регулюють опорними колесами 1, а у планувальника опорними полозками. Агрегатують каналокопач КЗУ-0,3 із тракторами ДТ-75М, ДТ-75Н та ін.
Дрібні та середні борозни нарізують просапними культиваторами-підгортачами.
|