Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
Середа, 24.04.2024, 18:11
Меню сайту

Категорії розділу
Матеріал для учнів [32]
розробки уроків [1]
Презентації [4]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Технічне креслення » Матеріал для учнів

    Зубчасті колеса та передачі
    [ Викачати з сервера (39.7 Kb) ] 14.11.2013, 22:35

    Тема:  Зубчасті колеса та передачі

    План

    1.     Поняття про зубчасті передачі та її будова.

    2.     Види зубчастих передач.

    3.     Елементи зубчастих коліс.

    1.   Для передачі обертального руху з одного вала на інший, зміни частоти обертання та перетворення обертального руху в поступальний застосовують зубчасті передачі (рис. 229). Основними деталями їх є зубчасті колеса і рейки. Термін "зубчасте колесо” застосовується до загальних деталей пе­редачі. Зубчасте колесо, що розміщується на валу, який передає обертання, називають ведучим, а те колесо, що діс­тає обертання, — веденим. Менше з двох коліс спряженої пари називають шестернею, більше — колесом.

    2.     Зубчасті передачі використовуються як самостійні агре­гати (редуктори) або входять до складу інших машин як складові частини. Для передачі обертання між паралельни­ми валами застосовуються циліндричні зубчасті колеса із зовнішнім (рис. 229, а — в) або внутрішнім (рис. 229, г) зачепленням. Для передачі обертання між валами з геомет­рично пересічними осями служать конічні зубчасті колеса (рис. 229, д} е). Передачу обертання між валами з пере­січними осями здійснюють черв’ячне колесо та черв’як    (рис. 229, ж). Для перетворення обертального руху в пря­молінійний або навпаки застосовують рейки та циліндричні зубчасті колеса (рис. 229, з).

     

    За формою профілю розрізняють зуби евольвентні та неевольвентні (наприклад, у передачі Новикова, зуби якої обкреслено дугами кола).

    Розрізняють колеса з прямими (рис. 229, а, з), косими (рис. 229, б), шевронними (рис. 229, в) і гвинтовими (рис. 229, є) зубами.


     

    3.  Елементи зубчастих коліс. Циліндричне зубчасте ко­лесо має вигляд циліндра, на поверхні якого нарізано зу­би. Конструкція зубчастих коліс може бути різною, але всі вони мають однотипні частини. До основних параметрів зуб­частих коліс належать крок зачеплення, ділильні кола, мо­дулі.

    Крок зачеплення Рt зубчастого колеса — товщина (мм) одного зуба разом із западиною, виміряна по діаметру ділильного кола (рис. 230). Із рис. 230, а випливає, що крок дорівнює довжині ділильного кола, поділеній на кількість зубів. Остання на кресленнях позначається літе­рою z.

    Ділильними колами зубчастої пари називають стичні кола, що котяться одне по одному без ковзання. Ділильні кола проводять штрихпунктирною лінією, а діаметр їх познача­ють літерою d.

    Модулем називають довжину діаметра ділильного кола, яка припадає на один зуб колеса. Чисельно модуль дорів­нює кроку, поділеному на число π:

    т = Рt/π.

    Модуль т і кількість зубів z є основними величинами (елементами), що визначають зубчасті зачеплення. Значен­ня модулів для всіх передач — величина стандартизована, яка визначається в міліметрах за формулою

    т = d/z.


     

                                                                                                                                      Головка зуба                           Ніжка зуба

    (ширина бінця)

    Рис. 230


     

    Знаючи модуль, можна вибрати відповідний різальний інструмент для виготовлення зубчастого колеса.

    Ділильне коло (поверхня) ділить зуб зубчастого колеса на головку та ніжку (рис. 230, а, б). Частина зуба, що ле­жить між ділильним колом і колом вершин, називається головкою. Висоту її позначають hа.

    Частина зуба, яка лежить між ділильним колом і колом западин, називається ніжкою, а позначається вона hf Колом вершин називають коло, що проходить через вер­шини зубів (dа).

    Колом западин називають коло, що проходить по ос­новах западин (df).

    Зубчасті колеса креслять умовно (рис. 230, в), а не так, як ми бачимо їх у натурі (див. рис. 230, а).


    Робоче креслення косозубчастого циліндричного колеса зображено на рис. 231. На робочих кресленнях зубчастих коліс наносять необхідні розміри, допуски, відхилення форми та розташування поверхонь, позначення шорсткості. У тех­нічних вимогах указують дані, які стосуються термічного оброблення, довідкові розміри, граничні відхилення, не на­несені на зображеннях.

    Категорія: Матеріал для учнів | Додав: vovan | Теги: поняття про зубчасті передачі, види зубчастих передач, основне елементи зубчастих передач
    Переглядів: 2545 | Завантажень: 87 | Рейтинг: 4.0/2
    Всього коментарів: 0