Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
Понеділок, 29.04.2024, 17:02
Меню сайту

Категорії розділу
матеріал для учнів [6]
Презентації [1]
Розробки уроків [0]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Сільськогосподарські машини » матеріал для учнів

    Інструкційна карта № 1          Тема роботи: Вивчення будови плугів та плоскорізів. Їх регулювання.
    [ Викачати з сервера (92.5 Kb) ] 04.10.2021, 20:26

    Інструкційна карта № 1         

    Тема роботи: Вивчення будови плугів та плоскорізів. Їх регулювання.

    Мета роботи: Детальніше ознайомитися з будовою і принципом роботи плугів та плоскорізів. Вдосконалити навички щодо регулювання плуга та плоскоріза під час підготовки до роботи даних машин. Ознайомитися з операціями технічного обслуговування за плугами та плоскорізами, з їхніми можливими неполадками. Навчитися виконувати операції ТО за плугами та плоскорізами та усувати можливі неполадки.

    Обладнання робочого місця: Плуги ПЛН – 3 – 35 та ПЛН -  4 - 35 в зборі, плоскоріз КП - 250. Деталі робочих органів плугів та плоскорізів, плакати плуги ПЛН – 3 – 35, ПЛН – 4 – 35, плоскоріз КП - 250, підготовка плугів  та плоскорізів до роботи; набір інструментів, підручник, інструкційна карта.

    Завдання.

    1. Визначте складові частини начіпних плугів та з’ясуйте їх призначення.
    2. Частково розберіть корпус плуга.
    3. Користуючись плакатом, навчальною документацією, натуральними деталями ознайомтеся з будовою та роботою робочих органів плуга та плоскоріза.
    4. Складіть робочі органи плуга та плоскоріза, та відрегулюйте плуг на задану глибину обробітку.

    Теоретичні відомості

    З метою створення сприятливих умов для росту й формування врожаю сільськогосподарських культур розрізняють такі способи обробітку ґрунту: основний, поверхневий, спеціальний.

    Основний обробіток проводять для розпушування ґрунту з обертанням скиби або тільки розпушування і підрізування кореневищ бур’янів на глибину до 40 см. Сучасні ґрунтообробні машини й знаряддя для основного обробітку ґрунту за призначенням і технологічним процесом поділяються на такі групи:

    - плуги загального призначення (лемішно-полицеві) для глибокої оранки з обертанням скиби під зернові й технічні культури;

    • плуги спеціального призначення (чагарниково-болотні, плантажні, ярусні, садові, виноградникові, лісові та ін.);

    - плуги-розпушувачі (чизельні) для глибокого обробітку ґрунту без обертання скиби;

    - ротаційні плуги (фрези) для основного обробітку ґрунту на осушених болотах і догляду за ними;

    - плоскорізи-глибокорозпушувачі.

    Найчастіше видом основного обробітку ґрунту є культурна оранка на глибину не менше 20 см. При цьому використовують плуги з робочими органами, які кришать і обертають скибу. Для загортання покритого бур’янами верхнього шару ґрунту і кращого кришіння на плузі встановлюють передплужники, а для розпушування ущільненого дна борозни використовують ґрунтопоглиблювачі, які закріплюються на рамі плуга.

    Крім звичайної оранки з передплужниками або ґрунтопоглиблювачами, застосовують також плантажний обробіток ґрунту на глибину 60 - 70 см і більше, з обертанням скиби. Верхній шар ґрунту, багатий на гумус, переміщують вниз, у зону живлення кореневої системи. Якщо нижній шар більш родючий від верхнього або виникає загроза вітрової ерозії, ґрунт розпушують без обертання скиби. Плуг загального призначення обертає скибу тільки вправо. У результаті цього при оранці на одній половині обробленого поля скиби повернуті в один бік, а на другій – у протилежний. Це призводить до утворення розгінних борозен і звальних гребенів.

    Для зменшення кількості розгінних борозен і звальних гребенів використовують різні способи руху агрегату під час оранки. Для одержання рівнішої поверхні поля (гладкої оранки) застосовують спеціальні оборотні плуги, які можуть обертати скибу вправо або вліво залежно від установки, внаслідок чого одержуємо гладку оранку без звальних гребенів і розгінних борозен.

    Робочими органами плугів загального призначення є корпус 1 (рис. 1.1), передплужник 2, дисковий ніж 3 та ґрунтопоглиблювач 4, а всі інші органи і механізми відносяться до службових, зокрема рама, що обладнана триточковою навіскою

    http://www.studfiles.ru/html/2706/1053/html_1RGnYWSSzu.x3OP/htmlconvd-tx2kj7_html_51edd6cc.gifі в робочому положенні опирається на колесо, яке котиться поверхнею поля.

    Рама є основою плуга, до якої кріпляться всі його робочі органи. Рами бувають плоскі і гачкові. Плуги загального призначення випускають з плоскими рамами, а на чагарниково-болотних, плантажних та деяких інших спеціальних плугах встановлюють гачкові рами. Рама складається з окремих штаб (гряділів) за числом корпусів плуга, які жорстко зв'язані між собою поперечними лонжеронами. Зверху на рамі навкіс закріплено хомутами брус жорсткості. Останнім часом рами виготовляють зварні трикутні із труб прямокутного профілю. Рами виготовляють зі сталі марки Ст. 6 спеціального рамного і штабового прокату.

    Корпус плуга складається із стовби, лемеша, полиці і польової дошки (на польовій дошці останнього корпусу встановлюється п’ятка).

    Стовби бувають двох типів: високі і низькі. Високі стовби звичайно відливають (останнім часом їх штампують), а низькі – штампують. Високі стовби застосовують на плугах, що мають плоску раму. Кріпляться вони до рами болтами і хомутами.

    Леміш призначений для підрізання скиби в горизонтальній площині і спрямовування її на полицю. На плугах в основному застосовуються трапецієподібні, долотоподібні, самозагострювальні та вирізні типи лемешів, але можуть бути лемеші з висувним долотом і зубчасті.

    Трапецієподібний леміш за формою нагадує трапецію. Лезо лемеша прямолінійне. Знизу леміш має потовщення, яке називається магазином. Запас сталі в магазині призначений для відновлення форми й розміру лемеша при його зношуванні. Цього запасу сталі вистачає на 3–4 відтяжки. Одним стандартним лемешем у середньому можна зорати (до першої відтяжки) 12–14 га.

    Долотоподібний леміш має витягнутий долотоподібний носок з потовщенням, відігнутий до 1 см вниз. Він забезпечує більшу стійкість ходу плуга на глибині і призначений для роботи на важких ґрунтах.

    Кріпиться леміш до стояка болтами з потайними головками. Виготовляють леміш із спеціальної лемішної сталі (Л-65 та Л-53). Носок і лезо лемеша на ширину 20–45 мм загартовують і відпускають. Лезо заточують до товщини не більше 1 мм під кутом не більше 40°. Затуплення леза лемеша призводить до збільшення тягового опору плуга до 60%.

    Наплавлені твердим сплавом сормайту №1 з тильного боку на носку шириною 55–65 мм і на лезі 25–30 мм лемеші називаються самозагострювальними. Товщина наплавленого шару 1,7 мм. Ці лемеші працюють у 5–10 разів довше від звичайних. Останнім часом застосовують зубчасті лемеші, з висувними долотами, змінними лезами, з накладним носком тощо.

    Полиця призначена для деформації, кришіння та перевертання скиби, яка надходить з лемеша. Виготовляють полиці з тришарової сталі або із сталі Ст. 2, поверхневий шар якої на 1,5–2 мм з обох боків цементують і гартують. Внутрішній м’який шар забезпечує міцність полиці, а цементований шар має велику твердість і високу зносостійкість.

    Полиця кріпиться до стовби корпусу болтами з потайними головками, для чого в полиці є отвори з потаями.

    Польова дошка кріпиться до стояка і слугує для опори корпуса плуга об дно і стінку борозни. Вона схожа на прямокутну пластинку; задній кінець її загартований. Польова дошка заднього корпуса більше спрацьовується і для подовження строку роботи до неї кріплять двома болтами змінну регульовану п’ятку, яку в міру стирання можна опускати вниз або взагалі змінювати. П’ятка виготовлена з відбіленого чавуну і стійкіша до спрацьовування.

    Передплужник призначений для вирізання і скидання на дно суміжної борозни верхньої частини скиби у 2/3 ширини захвату основного корпусу. Цим забезпечується краще загортання рослинних решток, що були на поверхні поля, і поліпшується перевертання основної скиби. Передплужник вирізує смугу землі з лівого боку основної скиби на глибину 8–12 см.

    Передплужник складається з лемеша, полиці, стовби. Леміш передплужника трапецієподібний, виготовляють його з лемішної сталі і термічно обробляють. Полиця передплужника має робочу поверхню культурного типу, виготовляється із сталі і термічно обробляється, як і полиця основного корпусу.

    На стовбі передплужника є кілька отворів, у які вставляється фіксатор для регулювання передплужника за глибиною. Кріпиться передплужник до рами перед основним корпусом за допомогою тримача і хомута.

    Ніж призначений для відрізання скиби у вертикальній площині. При оранці задернілих ґрунтів ножі встановлюють перед кожним корпусом. На м’яких ґрунтах скиба з боку поля відокремлюється без відрізання ножем, і тому на багатокорпусних плугах ніж встановляється лише перед останнім корпусом для забезпечення рівної стінки і чистого дна борозни. Чистота останньої борозни важлива тому, що по ній проходить заднє колесо, а при наступному проході – праве (борозенне) колесо причіпного або напівнавісного плуга.

    Ножі бувають дискові та череслові. Перші застосовуються на плугах загального призначення, а другі – на плантажних, чагарниково-болотних та лісових плугах.

    http://www.studfiles.ru/html/2706/1053/html_1RGnYWSSzu.x3OP/htmlconvd-tx2kj7_html_m30a2d6f9.gifДисковий ніж (рис. 1.4) – сталевий диск 1, приклепаний до маточини, яка зв’язана з віссю 3Остання на двох підшипниках 5 встановлена в консолі 6, яка ексцентрично закріплена на стояку 10. На осі між двома підшипниками встановлена дистанційна втулка. Для запобігання проникненню пилу до підшипників консоль закрита пильником 2 та ковпаком 8. Консоль шарнірно закріплена на колінчастому стояку 10 і може відхилятися на кут 10–15° у той чи інший бік.

    Шарнірне кріплення застерігає ніж від поломок при повертанні плуга в роботі. Відхилення консолі обмежується корончастою шайбою 9, закріпленою на стояку. Кріплення стояка ножа дає змогу переміщувати ніж вгору і вниз, а також уздовж рами. Повертанням колінчастої осі можна переміщати ніж впоперек рами. Лезо дискового ножа термічно оброблене і заточене. Товщина кромки лез не полинна перевищувати 0,5 мм. Опір гострого дискового ножа становить 10-12 % опору корпусу плуга.

    Чересловий ніж (рис. 1.5) має простішу будову. Це одна деталь, що складається з леза 1, тримача 3 і обуха 2Лезо з обухом нагадують клин з кутом між щоками 10-15°. Лезо ножа гартують і загострюють з боку борозни. На деяких плугах череслові ножі мають ввігнуті леза. Кріпиться чересловий ніж за допомогою накладки та стяжного хомута 5. Опір його складає 25-30% опору корпуса.

    Ґрунтопоглиблювач (див. рис. 1.1) призначений для розпушування підорного шару ґрунту. Він складається із стрілчастої лапи і стояка. Кріпиться ґрунтопоглиблювач до рами плуга за допомогою спеціального механізму, що складається з кронштейна, стояка, балансира та планки. Ґрунтопоглиблювач встановлюється за корпусом плуга, на глибині, більшій від глибини ходу основного корпусу на 5–15 см.

    Слід мати на увазі, що підготовка плуга до роботи проводиться до виїзду в поле та на початку роботи з метою якісного виконання оранки із заданими параметрами.

    Підготовку плуга до роботи ведуть на спеціальному майданчику з твердим покриттям або на вирівняному ущільненому ґрунтовому майданчику. Підготовка плуга до роботи передбачає:

    - перевірку технічного стану плуга;

    - розстановку робочих органів плуга;

    - підготовку плуга для оранки на задану глибину;

    - установку причепа (навіски) плуга;

    - перевірку якості роботи плуга в полі з усуненням виявлених недоліків

    Слід запам’ятати, що така ж послідовність операцій втримується і під час підготовки інших машин до роботи.

    При перевірці технічного стану встановити плуг на майданчик і опустити механізмами раму так, щоб лемеші дотикалися до поверхні майданчика. Уважно оглянути всі вузли і перевірити комплектність плуга та надійність затягнення гайок болтових з’єднань. Трапецієподібні лемеші повинні всім лезом дотикатися до опорної поверхні, долотоподібні – тільки лезом долота, а п’ятка його лемеша повинна бути віддалена від опорної поверхні на 10 мм.

    Перевірити правильність розстановки робочих органів плуга, виявлені недоліки усунути.

    Для якісної роботи плуга необхідно при його підготовці врахувати умову стійкої рівноваги. Під час роботи на плуг діють сила тяги, сили опору ґрунту і тертя, реакції дна і стінки борозни, інерційні та інші сили.

    Для стійкого ходу тракторного плуга у вертикальній і горизонтальній площинах необхідно, щоб лінія сили тяги трактора проходила через слід центра ваги плуга – проекції центра ваги плуга на дно борозни. Якщо у причіпного плуга напрям сили тяги проходить у вертикальній площині ближче чи дальше сліду центра ваги, то відповідно передні корпуси орють мілкіше й перевантажується заднє колесо або задні корпуси орють мілкіше і перевантажуються передні колеса, хід плуга нестійкий, його тяговий опір зростає, якість обробітку погіршується.

    Якщо лінія сили тяги проходить зліва або справа сліду центра ваги, то плуг у горизонтальній площині заносить відповідно в бік незораного або в бік зораного поля. Для забезпечення постійної ширини захвату і якісної оранки плуг повинен рухатись без перекосів, а опорні поверхні коліс повинні бути паралельні напрямкові руху плуга.

    Означення сліду центра ваги плуга необхідне для правильного під’єднання причепа або навіски плуга, що забезпечує задану глибину оранки, ширину захвату й оранку без огріхів. Для більшості багатокорпусних плугів вітчизняного виробництва слід центра ваги знаходиться приблизно посередині лінії, що з’єднує носки лемешів переднього і заднього корпусів.

    Після перевірки комплектності та технічного стану плуга, яку виконують на місці зберігання, його з’єднують з трактором.

    Навіску трактора монтують по двоточковій (для тракторів класу 3) та триточковій (для тракторів класу 1,4) схемах. Навішують на трактор автозчіпку СА-2 (СА-1) і встановлюють довжину обмежувальних ланцюгів так, щоби кінці поздовжніх тяг навіски трактора відхилялися в обидва боки не більше ніж на 20 мм.

    При переведенні плуга в робоче положення і під час роботи золотник розподільника гідросистеми трактора встановлюють у “плаваюче”положення. Після з’єднання замка плуга з автозчіпкою виймають фіксатор замка, що утримує його на стоянці у вертикальному положенні та встановлюють фіксатор в отвір кронштейна траверси. Плуг транспортують на спеціальний майданчик для регулювання. Під колеса чи гусениці трактора встановлюють підставки, які за висотою менші від заданої глибини оранки на 1...2 см (величина деформації ґрунту колесами). Під переднє і заднє опорні колеса причіпного плуга з металевими ободами встановлюють такі ж підкладки.

    Переводять плуг з допомогою гідросистеми трактора в робоче положення. При цьому корпуси плуга, обладнані трапецієподібними лемешами, повинні доторкатися опорної площини (поверхні майданчика) всією довжиною леза, а долотоподібні – лезом долота, а лезо лемеша має бути паралельне поверхні майданчика. Рама плуга повинна бути горизонтальною. Вирівнюють раму причіпного плуга за допомогою правого розкоса навіски трактора та переднього опорного колеса поздовжньої балки рами.

    Перевіряють правильність установки передплужників, дискового ножа. Виявлені недоліки усувають.

    Переводять плуг у транспортне положення. Кліренс плуга при цьому повинен бути не менше 300 мм, якщо все повітря з гідросистеми видалене. Остаточна перевірка якості підготовки плуга до роботи проводиться в полі після прокладання першої борозни.

    При прокладанні першої борозни рама причіпного плуга встановлюється з перекосом, перший корпус оре на глибину близько 12 см, а останній – на задану глибину. Для прокладання першої борозни гайку на штоці механізму переднього борозенного колеса закручують повністю, регулюють правий розкіс навіски трактора. Це дає змогу передньому борозенному колесу піднятися на 12 см вище від опорної площини переднього корпусу.

    Після проходу двох борозен встановлюють гайку штока механізму переднього борозенного колеса в попереднє (фіксоване на регулювальному майданчику) положення. Вирівнюють раму плуга в поздовжньому та поперечному напрямках. Перевіряють та за необхідності коректують глибину оранки механізмом заднього опорного колеса.

    У тракторів класу 1,4 для роботи з двокорпусним плугом ширина колії – 1350 мм, трикорпусним – 1500 мм, причому від осі трактора праві колеса зміщують на 800 мм, ліві – на 700 мм і на ведуче ліве колесо кріплять вантажі (баласт).

    Начіпний плуг встановлюють на задану глибину оранки в навішеному на трактор стані. Під гусениці трактора (ліві колеса для колісного) і опорне колесо плуга підкладають підкладку заданої глибини оранки. Плуг опускають на майданчик. Змінюючи довжину верхньої поздовжньої тяги механізму навіски і правого розкосу навіски, слід встановити раму плуга горизонтально, лемеші і задні кінці польових дощок повинні доторкатися до майданчика.

    Слід пам’ятати, що згідно з технічними вимогами до корпусів плугів необхідно, щоб: перехід від лемеша до полиці був плавним, місцеві зазори в стику лемеша з полицею допускаються не більше 1 мм; перевищення полиці над лемешем не допускається. Стовба корпусу не повинна виступати в бік поля за польовий обріз полиці та лемеша.

    Відхилення площини польового обрізу полиці в бік борозни допускається не більше 10 мм. Передній кінець польової дошки від опорної площини повинен бути віддалений не менше ніж на 10-12 мм, а від стінки борозни – 5-10 мм.

    Розстановка робочих органів плуга (рис. 2.2) зумовлена необхідністю якісного виконання певних технологічних операцій.

    Відповідно до цього передплужник кріпиться спереду основного корпусу так, щоб носок його лемеша був на відстані l=30–35 см від носка основного корпусу в горизонтальній площині, що гарантує роздільний рух відповідних скиб.

    Для встановлення передплужника по висоті в стовбі передплужника є 4 отвори. Залежно від виду бур’янів глибина оранки передплужника вибирається в межахa1= 8–12 cм. Польові обрізи передплужника і корпусу повинні лежати в одній площині. Допускається відхилення площини польового обрізу передплужникаt1 в бік неораного http://www.studfiles.ru/html/2706/1053/html_1RGnYWSSzu.x3OP/htmlconvd-tx2kj7_html_m2d5cbe0b.gifполя до 1 см.

    Дисковий ніж встановлюють так, щоб вісь обертання його розташовувалась над носком лемеша передплужника, а коли він відсутній, то над носком основного корпусу. Площина дискаtвід польового обрізу передплужника виноситься на 1–2 см в бік поля. По глибині дисковий ніж встановлюють так, щоб нижня точка різальної кромки диска розташовувалась нижче леза лемеша передплужника на 2–3 см, а відстань від поверхні поля до маточини дискового ножа Da повинна бути не менше від 1 см.

    Розстановка основних корпусів плуга по ширині зумовлюється шириною захвату корпусу. При правильній розстановці корпусів їх польові обрізи повинні бути паралельні. Перекриття Db по ширині захвату суміжних корпусів для багатокорпусних плугів загального призначення знаходиться в межах 2–3 см. Відстань між корпусами за ходом плуга повинна бути однаковою, у межах 75-80 см. Носки лемешів передплужників повинні лежати на одній прямій, паралельній лінії носків лемешів основних корпусів.

    Культиватор-плоскорез-глибокорозпушувач кпг-250а

    Призначений для розпушування грунту із залишенням на її поверхні стерні зернових культур. Може бути використаний для боротьби з гірчаком. Складається з рами з на¬весным пристроєм, двох плоскорежущих ножів з широчіні¬ний захоплення по 110 см і двох опорних коліс з гвинтовими механізмами регулювання глибини обробки. Агрегатується з тракторами типів Т-4А, ДТ-75М, Т- 150, Т-150К.

     

    Питання для самоконтролю

    1. Назвіть робочі органи плугів і дайте їм коротку характеристику.
    2. Яка будова корпусу плуга загального призначення?
    3. З якою метою використовують ґрунтопоглиблювач?
    4. Для чого призначена польова дошка?
    5. Назвіть відмінні ознаки циліндричних, культурних, напівгвинтових і гвинтових полиць.
    6. Для чого на плугах встановлюють передплужники?
    7. Як встановлюються передплужник і дисковий ніж відносно корпусу плуга?
    8. Дайте короткий опис будови і призначення ножів плуга?

     

    Бібліографічний список

    1. Войтюк Д.Г., Гаврилюк Г.Р. Сільськогосподарські машини. – К.: Урожай, 1994. -С. 5-39; 64-70.

    2. Сільськогосподарські та меліоративні машини: Підручник / Д.Г. Войтюк, В.О. Дубровін, Т.Д. Іщенко та ін.; За ред. Д.Г. Войтюка – К.: Вища освіта, 2004. -С. 5-68.

    3. Практикум з технологічної наладки та усунення несправностей сільськогосподарських машин / Г.Р. Гаврилюк, Г.І. Живолуп, П.С. Короткевич та ін. – К.: Урожай, 1995. – С. 17-26.

    4. Карпенко А.Н., Халанский В.М. Сельскохозяйственные машины. – М.: Агро-промиздат, 1989.- С.7-42; 65-72.

    5. Листопад Г.Е., Демидов Г.К., Зонов Б.Д. и др. Сельскохозяйственные и мели-оративные машины. – М.: Агропромиздат, 1986.- С. 9-38; 56-60.

    Категорія: матеріал для учнів | Додав: vova09671 | Теги: інструкційна карта Інструкційна кар
    Переглядів: 971 | Завантажень: 7 | Рейтинг: 5.0/1
    Всього коментарів: 0