Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
П`ятниця, 10.05.2024, 07:18
Меню сайту

Категорії розділу
Агротехнологія [20]
Читання схем електрообладнання [0]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Матеріали для самостійної роботи на час карантину » Агротехнологія

    Ознаки якості кормів
    [ Викачати з сервера (17.4 Kb) ] 20.04.2020, 18:16

    Ознаки якості кормів

    План

    1. Фактори, що погіршують якість кормів.
    2. Фактори, які поліпшують якість та поїдання кормів.

     

    Фактори, що погіршують якість кормів

    Порушення технологій вирощування, заготівлі і зберігання кормів може призвести до значного погіршення якості кормів і поїдання їх тваринами. Наприклад, не досить подрібнена маса кукурудзи у восковій стиглості погано утрамбовується і, як наслідок, в такому силосі молочнокисле бродіння досить швидко змінюється оцтовокислим, а далі - маслянокислим. Корм фактично втрачає якість і негативно впливає на здоров’я тварин. Крім того, зерно, яке залишається при цьому не подрібненим, гірше перетравлюється у шлунку тварин. Лише з цієї причини можна втратити величезну кількість корму.

    Велике значення має ботанічний склад культур. Деякі з них містять специфічні сполуки - алкалоїди, сапоніни, глікозиди, нітрати та ін. Вміст цих сполук внаслідок поганої заготівлі та порушення технології вирощування може збільшуватись.

    Алкалоїди спричинюють так звані синдроми токсичності, різко погіршують ступінь поїдання корму. їх відомо близько 10 тис. проте точну кількість не визначено. Більшість алкалоїдів сильні отрути (нікотин, морфін, атропін, стрихнін, хінін та ін.). Найбільше містять їх рослини у період цвітіння. Проросле зерно ячменю містить алкалоїд горденін, а люпину - лупінін, спартеїн, лупаній, оксилупанін та ін., канарник тростинний - близько 8 алкалоїдів (гордеїн. грамін та ін.). Звичайно не всі алкалоїди мають несприятливу дію, деякі з них характеризуються тонізуючою, навіть наркотичною дією.

    Глікозиди, подібно до алкалоїдів, також мають токсичну дію на організм тварин і людини. Всі вони є похідними цукрів (здебільшого монопукрів). За даними Б. П. Плєшкова (1986), не слід вважати їх «відходами» життєдіяльності організму. Це саме стосується і антиметаболітів - інгібіторів росту - сапонінів, а також кумарину (буркун). За правильної заготівлі вміст цих сполук, зокрема кумарину, в кормах різко зменшується. Несприятливо діє на тварин не кумарин, а дикумарин, який утворюється в разі неправильної заготівлі кормів (силосу, сінажу) з буркуну.

    Таніни також можуть знижувати перетравність кормів, надавати їм гіркого присмаку. Разом з тим вони можуть корисно впливати на засвоєння протеїну твариною, збільшувати приріст великої рогатої худоби.

    Зелена маса бобових містить естрогени (флавоноїди), які можуть впливати на організм тварини (великої рогатої худоби, овець, кіз) як корисно, так і несприятливо Так, флавоноїд куместрол є в конюшині білій, рожевій, підземній і в люцерні. Ураження листкової поверхні, наприклад, плямистістю листків, збільшує вміст естрогенів у рослинах. Негативна дія естрогенів бобових трав знижується при висіванні їх разом із злаковими. Є дані про те, що естрогени містять кукурудза та кукурудзяний силос.

    Певний вплив на тварин справляють рослинні гормони, їх корисно застосовувати замість синтезованих штучно (до речі, синтетичні гормони досить широко вводять у раціони великої рогатої худоби, свиней і птиці в деяких країнах Заходу). Рослинні гормони містить, зокрема елеутерокок. Синтетичні гормони, такі як клембутерол, при введенні їх у раціони великої рогатої худоби, свиней і птиці сприяють приростам маси тварин, але їхнє м’ясо значно поступається своєю якістю м’ясу, одержаному без добавки цих речовин. За надмірного азотного живлення, не балансованого калійним, при похолоданні або нестачі вологи в рослинах нагромаджуються азотні сполуки - нітрати. В організмі тварин вони перетворюються на нітрити, які надходять у кров і переводять двовалентне залізо крові у тривалентне. Метгемоглобін, на відміну від оксигемоглобіну, не функціонує у зворотному напрямі як переносник кисню, що погіршує функцію крові. Це спостерігається, якщо вміст нітратів у кормі перевищує 300 - 500 мг/кг.

    Певне значення має і кількість корму. Чим більше в ньому нітратів, тим цього корму тваринам треба давати менше.

    Вміст нітратів у кормах може перевищувати не більше 0,1 - 0,4 % МОЗ із розрахунку на суху масу (за Б. П. Плєшковим. 1987).

    Більше нітратів у злакових, менше - у бобових культурах. Багато нітратів може нагромаджуватись у грястиці, костриці тростинній і лучній, листках буряків, у лободі та ін. Якщо корм містить багато нітратів, його треба давати разом з іншим, у якому їх мало (силосі кукурудзі молочно-воскової стиглості).

    Згідно з чинними в Україні нормативами, допустимими нормами нітратів у кормах є такі, мг/кг корму: грубі корми - 500. силос і сінаж - 300, зелені корми - 200, зернофураж - 300, трав’яне борошно - 800. Тепер дещо переглянуто ці нормативи вмісту нітратів у бік збільшення - у зеленій масі до 300. у сіні - до 1000, силосі й сінажі - до 500, у трав’яному борошні - до 2 тис, лисп кормових буряків - до 1500, у комбікормах для ВРХ - до 500.

    Нестача деяких макро- і мікроелементів (кальцію, магнію, цинку, марганцю), порушення співвідношення їх у рослинах створює загрозу для здоров’я тварин, може спричинити трав’яну тетанію (хвороба з гострим перебігом, що характеризується підвищеною збудливістю, клонічними та тетанічними судомами внаслідок зниження в крові вмісту магнію. Хворіють переважно високопродуктивні корови, частіше 5 — ^річного віку навесні протягом перших трьох тижнів пасовищного утримання або згодовування зеленої маси; рідше — восени) при згодовуванні свіжих рослин. Згодовування травостою люцерни, конюшини, особливо при випасанні худоби вранці на росянистих травостоях, може призвести до тимпанії (характеризується переповненням рубця газами внаслідок посиленого їх утворення і затримки відходження із рубця. Зустрічається у великої рогатої худоби та овець, іноді — кіз). В літературі є відомості про те, що причиною тимпанії є підвищений вміст у бобових специфічного білка, якого в люцерні 4 - 5 %, а в еспарцеті, лядвенці та злакових травах - не більш як 1 %.

     

     

    Фактори, які поліпшують якість і поїдання кормів

    Це правильна експлуатація пасовища, яка дає змогу зменшити вміст нітратів у траві, поліпшує поїдання її тваринами. Додержання правильного співвідношення елементів живлення при удобренні різко знижує вміст у кормах нітратів, алкалоїдів, глюкозидів. Велике значення має і дрбір сортів. Наприклад, сорт буркуну Еней містить мало кумарину.

    Оскільки у разі перевантаження пасовищ тваринами на них збільшується кількість екскрементів, при відростанні трави в ній накопичуються нітрати. Саме тому не слід перевантажувати пасовища.

    Важливо додержувати технології заготівлі і приготування кормів. Наприклад, при заготівлі силосу з кукурудзи в молочно-восковій і восковій стиглості добре подрібнена і утрамбована маса може зберігатися протягом тривалого періоду без істотного погіршення її якості і поїдання.

    Велике значення має своєчасність збирання кормових культур. Зокрема, оптимальні строки скошування злакових і бобових трав (у фазах бутонізації, виколошування, викидання волотей) дають змогу7 оптимізувати вміст алкалоїдів, флавоноїдів та інших сполук у кормах.

    Важливим фактором є правильне поєднання рослин в агрофітоценозах, яке забезпечує темп росту і оптимальні умови вегетації кожного компонента.

    Тому потрібен оперативний контроль за якістю зеленої маси в період вегетації під час збирання, заготівлі і зберігання, що дасть змогу своєчасно виявляти як позитивні, так і негативні моменти в технології виробництва кормів у господарстві.

    Для оцінки якості кормів у палі та під час заготівлі і зберігання відбирають проби на аналіз. Якість кормів оцінюють у балах і класах відповідно до діючих стандартів.

    Категорія: Агротехнологія | Додав: vovan | Теги: які погіршують якіст кормів та полі, фактори
    Переглядів: 453 | Завантажень: 8 | Рейтинг: 5.0/1
    Всього коментарів: 0