Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
Понеділок, 29.04.2024, 12:22
Меню сайту

Категорії розділу
Матеріали для учнів [57]
Презентації [3]
Розробки уроків [1]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Агротехнологія » Матеріали для учнів

    Сівба кукурудзи та соняшнику
    [ Викачати з сервера (20.3 Kb) ] 23.01.2021, 23:15

    Сівба кукурудзи та соняшнику

    План.

    1. Вимоги до сівби  кукурудзи та соняшнику.
    2. Комплектування та підготовка агрегатів.
    3. Регулювання норми висіву.
    4. Робота посівного агрегату в полі.
    5. Контроль якості сівби.

     

    1. Сівбу проводять після передпосівної культивації, якщо ґрунт на глибині 10 см прогрівся до +8...+12 °С. Для сівби використовують насіння не меншої схожості як 95 % і масу 1000 насінин 80-90 г. Основний спосіб сівби - пунктирний із шириною міжрядь 70 см. Насіння висівають сівалками СПЧ-6, СУПН-8, які забезпечують точ­не висівання насіння і рівномірний розподіл його на площі поля. Рекомендована густота стояння рослин для Південного Степу - 30-40 тис. рослин на 1 га, для Пів­нічного Степу - 40-50, для Лісостепу - 50-55 тис. рослин на 1 га. Норма висіву за масою - 8-10 кг/га, глибина загортання насіння на зволожених ґрунтах - 6-7 см, на недостатньо зволожених - 8-10 см. Розрив між передпосівною культивацією і сів­бою не має перевищувати 4 год. Якщо після сівби ґрунт висихає, поле коткують.

    Одночасно із сівбою вноситься 15-20 кг/га азоту і фосфору.

     

     

    2. Комплектування і підготовка агрегата. Сіють кукурудзу, соняшник пнев­матичними сівалками СУПН-8, SPC-6, бо вони забезпечують високу точ­ність висіву насіння в борозну на швидкості 8-10 км/год. Каліброване насіння не вимагається.

    Готуючи трактор до сівби, слід установити колеса на потрібну колію. Якщо сівба проводиться з міжряд­дям 70 см, колія трактора має стано­вити 140 см, довжина розкосів навіс­ки - 51,5 см, а верхньої тяги 60 - 63 см. Розкоси з нижніми тягами з'єд­нуються через продовгуваті отвори. На колеса трактора встановлюють широкі шини.

    До підготовки сівалки входять: розстановка сошників на задане між­ряддя, встановлення висівного апа­рата на норму висіву насіння і до­брива, встановлення вильоту марке­ра, доукомплектування сівалки бо­ронами або іншими пристроями для вирівнювання ґрунту.

    3. Регулювання сівалки на норму висіву. Густота рослин має становити на 1 га:

    • для кукурудзи: Степ - 30-40 тис. шт., Лісостеп - 40-55 тис., Полісся - 55- 65 тис., на зарошених землях - 60-80 тис. шт.;
    • для соняшнику: Степ - 30-35 тис. шт., Лісостеп - 50-55 тис., Полісся - 45- 50 тис. шт.

    Оптимальна норма висіву насіння розраховується за формулами:

    Кс = КрР ;

    q = Kc m104.

    де: Кс - кількість насіння, що висівається на 1 га; Кр - кількість рослин на 1 га перед збиранням, шт.; Р - імовірність виростання рослин із висіяного насіння, в частках одиниць; q - кількість насінин на 1 м рядка, шт.; т - ширина міжрядь, м.

    Кількість насінин, які висівають на 1 м довжини рядка, регулюють шляхом уста­новлення (перекидання) ланцюга на блоці ведучих і ведених зірочок механізму передач від приводних коліс на висівні диски, а також установленням висівних дисків із відповідною кількістю отворів.

    Залежність кількості насінин, які висіваються на 1 м довжини рядка, від кон­структивних параметрів сівалки:

    Q = i nπ D .

    де: п - кількість комірок (отворів) на диску, шт.; і = Z1Z2  Z3Z4Zn-1Zn передатко       

    ве відношення від коліс на висівний диск; D - діаметр приводного колеса, м.

     

    Для визначення максимальної швидкості сівби можна користуватися залежністю

    Vmax = Vд NяQ π d

    де: V max - швидкість сівалки, м/с; Vд - кругова швидкість висівного диска, м/с (для ва­куумних сівалок максимально допустима швидкість диска Vд - 0,35 м/с); d - діа­метр диска, м; Nя - кількість комірок на диску, шт.

    Слід пам'ятати, що у всіх висівних дисках має бути однакова кількість отворів і однаковий діаметр. У сівалці СУПН-8 висівні диски слід правильно встановити в корпусі, тобто один бік диска, отвори якого мають заглиблення, має бути поверну­тий до вакууму - проводу.

    Відбивальну вилку відповідно до розмірів насіння слід установлювати так, щоб не було пропусків і одночасного висіву двох насінин.

    Регулювання туковисівних апаратів на дозу висіву туків досягається двома шляхами: зміною швидкості обертання диска туковисівного апарата і зміною сту­пеня відкриття висівних вікон, положення яких фіксується на відповідній поділці шкали циферблату. Рекомендується працювати на малій частоті обертання диска і великому відкритті висівних вікон.

    4. Робота посівного агрегата в загінці. Для першого проходу агрегата вздовж довшої сторони поля на відставні його границь, рівному половині ширини захвату агрегата, встановлюють віхи на одній лінії.

    Уздовж поперечної сторони поля відбивають поворотні смуги завширшки 3- 4 захвату сівалки.

    У процесі сівби в сівалок СУПН-8 може різко знизитися норма висіву в усіх апа­ратах. Основна причина - зниження вакууму через недостатню частоту обертання ротора вентилятора, спричинену роботою гідромотора. Оптимальна частота обертання ротора вентилятора - 3800-4000 об./хв.

    Слід урахувати, що за вологого зерна присмоктування зернин до отворів диска погіршується, тому що посилюється зчеплення між насінням, а також через заля­гання його в проході насіння з банки до диска. Тому, коли виникає перерва в сівбі через дощ, а в окремих випадках - її поновлення на другий день, перед заванта­женням нової порції насіння слід видалити з банок насіння, що залишилося.

    Значні порушення в роботі висівного апарата може вносити відбивач насіння. Тому відбивальну вилку у вакуумних сівалок часто знімають взагалі, особливо тоді, коли висівають кукурудзу з домішками часточок сердечника качана, що засі­дають у вилці, а після змітають з отвору присмоктані насінини. У сівалок SPC-6 на­дійніша вакуумна система, ніж у СУПН-8, і порушення висіву проходить в основ­ному через проковзування приводних коліс, вологого насіння, порушення ціль­ності в з'єднувальних деталях висівного апарата або встановлення диска з отворами меншого діаметра, ніж рекомендовано інструкцією. Щоб зменшити проковзуван­ня приводних коліс сівалки SPC-6, треба на них установлювати вантаж, а також збільшити затяжку пружин секцій. Велике значення для зчеплення коліс із ґрунтом має якісний передпосівний обробіток ґрунту. Глибина загортання насіння зале­жить від положення по висоті сошників до опорних котків, затяжки пружин сек­цій, горизонтальності рами, а також щільності ґрунту.

    Сівалкою СУПН-8 також висівають сою. Норма висіву становить 500-600 тис. схожих насінин на 1 га, глибина сівби - 4-5 см.

    5. Контроль та оцінювання якості сівби. Рівномірність висіву і глибину за­гортання насіння перевіряють на перших проходах агрегата, розкриваючи ґрунт після всіх сошників на ширину захвату сівалки.

    Якщо посівний агрегат складено із сівалки з центральним приводом висівних дисків (СУПН-8), для перевірки норми й рівномірності висіву достатньо підняти сошники і під час руху агрегата висіяти насіння на поверхню ґрунту. Для контролю за нормою висіву зручно користуватися залежністю між кількістю насінин, які ви­сіваються на 1 га і на 1 м рядка для міжряддя 0,7 м:

    Kc = 104 q0.7 = 14289q.

    де: Кс - кількість насінин на 1 га, шт.; q - кількість насінин на 1 м рядка.

    Роботу висівного апарата на всіх сівалках потрібно періодично контролювати шляхом прокручування приводних коліс на 2-3 оберти з наступним рахуванням і порівнюванням кількості висіяних насінин із розрахунковою кількістю.

    Стійкість висіву насіння контролюють під час сівби, а також установленою на сівалці контролювальною апаратурою.

    Якщо висівні диски не обертаються або насіння не присмоктується до отворів, то в кабіні трактора лунає попереджувальний сигнал, а на табло пульта висвічу­ється номер висівного апарата, який не працює. За допомоги цієї апаратури кон­тролюють і рівень насіння в бункерах секцій, а висів туків - візуально за рівномір­ністю спорожнення банок.

    Кінцеву якість сівби оцінюють після появи cходів. Кращі результати рівномір­ності розміщення рослин кукурудзи по довжині рядка після вакуумних сівалок ха­рактеризуються коефіцієнтом варіації Vр = 55-65 %, тоді як після сівалки СКНК-8 коефіцієнт варіації значно гірший - Vp, = 80-85 %.

    Задану глибину загортання насіння (з відхиленням +1,5 см) сівалка SPC-6M за­безпечує на 75-80 %.

    Категорія: Матеріали для учнів | Додав: vova09671 | Теги: контроль якості виконання сівби, комплектування та підготовка агрега, робота агрегатів у полі, вимоги до сівби кукурудзи та соняшн
    Переглядів: 1082 | Завантажень: 9 | Рейтинг: 5.0/1
    Всього коментарів: 0
    Ім`я *:
    Email *:
    Код *: