Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
П`ятниця, 29.03.2024, 10:05
Меню сайту

Категорії розділу
Матеріали для учнів [57]
Презентації [3]
Розробки уроків [1]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Агротехнологія » Матеріали для учнів

    ІНТЕНСИВНА ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ І ЗБИРАННЯ КАРТОПЛІ
    [ Викачати з сервера (1.82 Mb) ] 13.10.2014, 21:43

    ІНТЕНСИВНА ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ І ЗБИРАННЯ КАРТОПЛІ

    ПЛАН

    1.      Біологічні особливості картоплі.

    2.      Попередники у сівозміні.

    3.      Основний обробіток ґрунту та внесення добрив

    4.      Передпосівний обробіток ґрунту.

    5.      Підготовка бульб та посадка.

    6.      Догляд за посадками картоплі.

    7.      Збирання врожаю.

     

    1. Період вегетації картоплі (від садіння до достигання бульб) коливається від 70 (ранні сорти) до 130 діб (пізні сорти). Бульби картоплі проростають при температурі 7-8°С, сходи з'являються через 18-20 днів. Найсприят­ливіша температура для утворення бульб і нагромадження крохмалю 16- 18°С при достатньому освітленні й зволоженні ґрунту.

    Картопля — світлолюбива рослина. Вона досить вимоглива до вологи. Транспіраційний коефіцієнт її 400-500. Для створення врожаю 300 ц/га во­на використовує 3000 м^ води, що становить 300 мм опадів. Особливо необхідна волога в період посиленого росту стебел і утворення бульб.

    Картопля використовує багато поживних речовин і вимоглива до родю­чості ґрунту. Кращими ґрунтами для неї є підзолисті, опідзолені чорнозе­ми, легкі за механічним складом, забезпечені поживними речовинами та вологою.

    1. Кращими попередниками картоплі є озимі та зернобобові культури. Са­ма картопля найкращий попередник ярих зернових, озимих.

    Картопля дуже чутлива до внесення добрив. При високих врожаях вона виносить з ґрунту набагато більше поживних речовин, ніж зернові хліба, особливо багато виносить калію.

    1. Важливе значення для інтенсивного вирощування картоплі (рис. 17) ма­ють гній та компости як повні добрива, що задовольняють потребу в її по­живних речовинах (20-40 т/га).

    Обробіток ґрунту під картоплю починають з лущення стерні дисковими лущильниками з наступною зяблевою оранкою. Рання зяблева оранка на глибину до 22 см на супіщаних і піщаних ґрунтах і до ЗО см на чорноземних значно підвищує врожайність картоплі.

    1. Весняний обробіток ґрунту (зябу) починають з раннього закриття воло­ги боронуванням в 1-2 сліди. Після підсихання ґрунту культивують з одно­часним боронуванням. У степових районах при сухій погоді перед садінням бажано провести культивацію.

    Головною умовою одержання високого врожаю бульб є створення пух­кого орного шару ґрунту, внесення достатньої кількості органічних і міне­ральних добрив, застосування високоврожайних районованих сортів.

    1. Садять картоплю коли ґрунт на глибині 10 см прогрівається до 6-8°С. На легких піщаних ґрунтах, які швидко прогріваються, садити її можна дещо раніше. Кращими строками садіння в Степу є перша декада квітня, у Лісо­степу — друга, на Поліссі — третя.

    На легких достатньо зволожених ґрунтах картоплю садять на глибину 10-1'2, на важких суглинкових та глинистих ґрунтах 7-8 см. У посушливих районах глибину садіння збільшують до 12-14 см.

    Садять здорові бульби масою від 40 до 80 г гребеневим способом у по­передньо нарізані гребені на глибину 8-10 см від вершини гребня, щоб за­безпечити картоплі пухкий, що швидко прогрівається, ґрунт. Бульби в таких умовах швидко проростають, рослини добре розвиваються, що дає приріст врожаю. У посушливих районах Степу картоплю садять безгребеневим спо­собом, щоб зменшити випаровування вологи з ґрунту.

    У практиці найчастіше застосовують широкорядний спосіб садіння (70 25; 60 і ЗО см). На 1 га висаджують 50-80 тис. бульб залежно від того, на які цілі вирощують картоплю. Норма за масою становить від 3 до 4 т/га, яка за­лежить від природно-кліматичних умов. При рядковому способі садіння картоплі кількість кущів у лісостепових районах повинна становити 40-45 тис/га, а у районах Полісся — 55-60 тис./га.

    Садять картоплю начіпними картоплесаджалками СН-4Б та напівначіпними КСМ-6, СКМ-6 в

    агрегаті з тракторами МТЗ-80/82, ДТ-75, Т-150. Перед початком роботи готують трактор і саджалку, попередньо ре­гулюють агрегат на майданчику та остаточно в полі. Норму садіння бульб регулюють за допомогою змінних зірочок, глибину загортання — положен­ням опорних коліс. Перед початком роботи агрегатів відмічають поворотні смуги і місця заправок саджалок. Агрегати працюють груповим методом, рухаючись човниковим способом, а в садінні в гребені — один за одним.

    1. До появи сходів ґрунт ущільнюється, утворюється кірка і з'являються бур’яни. Щоб зберегти вологу, а також для боротьби із сходами бур'янів проводять боронування до і після сходів картоплі. За час від садіння до пер­шої культивації міжрядь треба провести 3-4 боронування, поки сходи не до­сягнуть висоти 10-12 см. Урожай картоплі від своєчасного боронування підвищується на 10-15%.

    Коли з'являються сходи і добре позначаються рядки, проводять перше міжрядне розпушування на глибину 12-14 см, одночасно підживлюючи посіви. Наступні культивації при достатній вологості ґрунту проводять на глибину 10-12 см, а при недостатній — на 7-8 см. При достатньому зволо­женні посіви картоплі підгортають, що сприяє утворенню більшої кількості бульб. У районах недостатнього зволоження її не слід підгортати.

    Для обробітку посівів картоплі, посадженої 4-рядними саджалками, за­стосовують культиватори КОН-2,8, а при 6-рядних — культиватори-рослинопідживлювачі КРН-4,2. Поверхню гребенів обробляють культиваторами в агрегаті з профільними борінками.

    Для боротьби з колорадським жуком посіви картоплі обробляють інсек­тицидами: конфідор (до цвітіння), престиж (до сходів); проти фітофторозу застосовують фунгіциди: татту (до цвітіння), фізкоз (до цвітіння); проти од­норічних дводольних та злакових бур'янів застосовують гербіцид зенкор (до сходів). Для обробітку пестицидами застосовують обприскувачі ОПШ-15; ОВТ-1; підживлювач-обприскувач ПОМ-630, норму витрати рідини в яких регулюють змінюючи тиск розчину пестицидів.

    1. Збирання картоплі — трудомісткий процес при вирощуванні картоплі, бо за короткий строк необхідно виконати і відділити бульби від ґрунту і ба­дилля, відсортувати, просушити і закласти їх на зберігання.

    Збирають картоплю в різні строки, залежно від її використання, природ­но-кліматичних умов. Залежно від урожайності та наявності збиральної техніки можна застосовувати такі способи збирання картоплі: пряме ком­байнування, комбінований і роздільний. Пряме комбайнування застосову­ють при врожайності понад 100 ц/га і вологості ґрунту менше 22% за допо­могою комбайнів ККУ-2А, КСК-4, Е-668.

    Роздільний спосіб збирання картоплі застосовують на вологих ґрунтах. Картоплекопачами УКВ2, КСТ-1,4 викопують бульби й укладають їх у валки на полі. Після просушування валки підбирають комбайном.

    Викопану картоплю треба підсушити під навісом і відсортувати. Насіння бульби доцільно витримати на світлі протягом 10-15 днів до слабкого озе­ленення. Нагромаджений у позеленілих бульбах соланін є антисептиком і запобігає ураженню її грибними хворобами і загниванню.

    При всіх способах збирання картоплю сортують на пункті КСП-15Б, після чого її відвозять на заготівельні пункти чи до місця зберігання. Зберігають картоплю у картоплесховищах, у засіках, контейнерах та наси­пом. Оптимальна температура для зберігання 3-5°С (технологічна карта).

    Категорія: Матеріали для учнів | Додав: vovan | Теги: Інтенсивна технологія вирощування і
    Переглядів: 2234 | Завантажень: 64 | Рейтинг: 3.5/2
    Всього коментарів: 0