Персональний сайт викладача Подолянчука Володимира Василь...
Вівторок, 30.04.2024, 06:10
Меню сайту

Категорії розділу
Матеріали для учнів [57]
Презентації [3]
Розробки уроків [1]

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 498

Друзі сайту
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites

  • Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0

    Головна » Файли » Агротехнологія » Матеріали для учнів

    Догляд за посівами с/г культур
    [ Викачати з сервера (16.5 Kb) ] 31.01.2021, 09:54

    Догляд за посівами с/г культур

    План

    1. Основні операції догляду та їх призначення.
    2. Обробіток ґрунту після сівби.
    3. Обробіток ґрунту після появи всходів.
    4. Обробіток ґрунту після появи всходів культур суцільної сівби.
    5. Обробіток ґрунту після появи всходів просапних культур.

     

    1. Основні операції по догляду та їх призначення. Догляд за сільськогосподарськими культурами включає такі види робіт: суцільне розпушування ґрунту боронуванням або ротаційними мотиками з метою пошкодження кірки; прикочування для під­тягування вологи до поверхні, укріплення рослин, вирівню­вання поверхні, зменшення випаровування вологи і поліпшен­ня доступу повітря; підживлення рослин сухим і рідким добри­вом часто в поєднанні з розпушуванням ґрунту як у звичайних рядкових посівах, так і під час обробітку міжрядь; підгортання рослин з утворенням гребенів вздовж рядка; прорідження рос­лин звичайними проріджувачами і формування густоти елек­тронними проціджувачами; обпилювання і обприскування для боротьби із шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур і для знищення бур’янів; полив, зрошування, побудо­ва борозен з перемичками в міжряддях з метою затримання во­ди на схилах, більших як 4—8°.

    Усі види робіт з догляду за сільськогосподарськими культу­рами треба проводити в стислі строки залежно від стану рос­лин, ґрунтових і метеорологічних умов, а також від біологіч­них особливостей рослин і шкідливих організмів.

    Догляд за різними сільськогосподарськими культурами має свої особливості. Загальними вимогами при комплектуванні агрегатів по догляду за посівами просапних культур є їх відпо­відність по ширині захвату з сівалками. Крім того, слід врахо­вувати прохідність агрегатів у міжрядді, в технологічних колі­ях і по висоті дорожнього просвіту. Якщо посіви виконуються 12-рядними сівалками, то культиватор для обробітку також

    повинен бути 12- або 6-рядний, а не 18- або 24-рядний. Якщо картоплесаджалка 6-рядна, то і культиватор для обробітку по­винен бути 6-ряднийг а не 4- або 12-рядний. Це пояснюється тим, що стикове міжряддя під час посіву ніколи не відповідати­ме по всій довжині гону основних міжрядь і порушення пра­вильності стиків при наступному обробітку неминуче призведе до вирізання або пошкодження рослин у рядку.

    Догляд за сільськогосподарськими культурами заключається в післяпосівному обробітку ґрунту відразу ж після сівби чи садіння, від сівби до появи сходів, а також після появи сходів культур суцільної сівби та просапних культур.

    1. Обробіток ґрунту відразу ж після сівби надзвичайно бажа­ний, оскільки створює сприятливі умови для якнайшвидшої появи сходів на основі вирівнювання поверхні поля і поліпшення контакту насіння із ґрунтом. Якщо ґрунт неякісно розроблений перед сівбою, то для вирівнювання його поверхні, зменшення площі випарову­вання вологи, подрібнення грудок застосовують боронування, шлейфування і коткування.

    Для поліпшення контакту насіння з ґрунтовими часточками в агрегаті з посівними машинами використовують посівні борони. Якщо на поверхні ґрунту немає неприкритого зерна, то замість борін посівний агрегат краще укомплектувати шлейфами. Цю саму операцію виконують ланцюжки, прикріплені за кожним сошником.

    Коткування проводиться в агрегаті з посівними машинами або слідом за сівбою. Післяпосівне прикочування особливо доцільне, коли ґрунт дуже розпушений чи сухий. Завдяки цьому заходу поси­люється контакт насіння з ґрунтом, відновлюється зруйноване передпосівним обробітком надходження капілярної вологи до насіння, руйнуються грудки, поверхня вирівнюється, що й зумовлює краще прогрівання і прискорює дружнє проростання як висіяних культур, так і насіння бур’янів.

    При посушливих умовах сівалки слід обладнувати коточками, які ущільнюють ґрунт лише у рядку. Якщо ж вологість ґрунту при сівбі достатня чи випадають дощі, то передпосівне чи післяпосівне коткування ґрунту не проводять.

    1. Обробіток ґрунту від сівби до появи сходів проводять з метою знищення кірки і бур’янів у фазі «білої ниточки». Кірка запобігає надходженню у ґрунт повітря, яке потрібне для проростання насіння і життєдіяльності мікроорганізмів, посилює випаровування води і створює механічну перешкоду для появи сходів, а в умовах зрошення посилює надходження до рослин солей.

    Для боротьби з кіркою використовують рубчасті та борончасті котки, які пускають за напрямком рядків, або кільчасті котки навскіс чи впоперек рядків.

    1. Обробіток ґрунту після появи сходів — це перш за все ство­рення сприятливаих умов для забезпечення рослин факторами життя в оптимальному співвідношенні до біологічних особливостей культури на основі поліпшення фізичного стану ґрунтового середо­вища і знищення бур’янів.
    2. Обробіток ґрунту після появи сходів культур суцільної сівби на посівах зернових і зернобобових культур починають із борону­вання. Боронують поля, де необхідно розпушити верхній шар з ме­тою знищення сходів бур’янів, а також поліпшити аерацію ґрунту, знищити ґрунтову кірку та активізувати біологічні процеси. Борону­вання відіграє важливу роль у боротьбі зі сходами бур’янів, які в цей час ще слабкі і легко вириваються бороною, зменшуючи забур’янен­ня посівів на 30...40% і більше. Проте сходи культур суцільного спо­собу сівби боронують із урахуванням біологічних особливостей культур та умов, які при цьому складаються.
    3. Обробіток ґрунту після появи сходів просапних культур включає такі агротехнічні заходи: боронування, формування густо­ти сходів, розпушування міжрядь, підгортання. Просапні культури боронують, щоб розпушити ґрунт і знищити бур’яни, а іноді з ме­тою проріджування посівів. Сходи соняшнику, буряків і баштанних культур краще боронувати після полудня, коли на рослинах зникне роса, вони підв’януть і не будуть дуже крихкими та ламкими.

    Кількість, глибина і сроки розпушування міжрядь залежать від біологічних особливостей культури, способів сівби, тривалості веге­таційного періоду, забур’яненості поля, частоти і кількості випадання опадів, стану культурних рослин, щільності ґрунту, застосування гербіцидів тощо.

    Усі види робіт з догляду за сільськогосподарськими культурами слід проводити в стислі строки залежно від стану рослин, ґрунтових і метеорологічних умов, а також залежно від біологічних особливо­стей рослин, наявності шкідників, хвороб і бур’янів.

    Догляд за сільськогосподарськими культурами різних видів має свої особливості та проблеми. Одна з них — це бур’яни та боротьба з ними.

    Категорія: Матеріали для учнів | Додав: vova09671 | Теги: операції догляду за посівами, догляд за грунтом після сівби, отримання всходів
    Переглядів: 1097 | Завантажень: 8 | Рейтинг: 5.0/1
    Всього коментарів: 0
    Ім`я *:
    Email *:
    Код *: